Görme Engelliler

Ayfer Gök Kimdir?

Gökyüzündeki ilk kadın şehidimiz!

   Hava Kuvvetleri’ndeki 46 kadın pilot içindeki 12 jet pilotundan biri olan Ayfer Gök’ün öyküsü, 28.11.1977  tarihinde kıraç bir Akdeniz kasabası olan Burdur - Bucak’ta başladı. Babasını bir yaşında kaybettikten sonra, annesinin üç kardeşiyle birlikte yokluklar içinde büyüttüğü Ayfer Gök, pilot olmayı kafasına koydu. Bucak Lisesi’ni bitirdikten sonra 1994   Hava Harp Okulunu kazandı . Ancak asıl sınav yeni başlıyordu.   "Pilot Teğmen" olarak 1998’de mezun olduktan sonra Çiğli’deki iki yıllık uçuş eğitimini tamamladı ve F-5 sınıfına ayrıldı. 08.05.2000 yılında  Konya 3. Ana Jet Üssü’nde görevlendirildi.
     Üs´te o gün  de erken kalkıldı, brifingler alındı, planlar gözden geçirildi. Öğlen havalanacak iki F-5’ten birini Ayfer Teğmen uçuracaktı.
     Son hazırlıklarını tamamladığını baş parmağını kaldırarak belli etti ve uçuş başladı. İki uçak 13.15 sıralarında Ermenek semalarındaydı. Ancak Ayfer Teğmen’in uçağı irtifa kaybediyordu. Derhal "acil durum" vaziyeti aldı. Fakat alçalma sürüyor, dağlar arasındaki vadiler giderek belirginleşiyordu.
     Yükselen motor uğultusu arasında bütün çareleri deniyor, ancak sonuç alamıyordu. Üsteki radar uçağı kaybetmişti. Artık ağaçların da seçilmeye başlamasıyla uçaktan kopup paraşüt açma özelliğine sahip koltuğun düğmesine uzanma arasında geçen birkaç salise içinde, Daran köyü yakınındaki ormanlık alanda vadiye çakıldı. Diğer uçağın pilotu, durumu üsse bildiriyordu:

" Paraşütle atladığını görmedim! "

     Üsten havalanan helikopterlerle kurtarma ekipleri, Ayfer Teğmen ve çok sevdiği uçağını, Karaman’ın Yunt Dağı eteklerinde, 2.5 metreyi bulan karlar arasında bulmuştu. Babasız geçen çocukluk yıllarında uçma hayalleri kuran Ayfer Teğmen, " İlk Kadın Şehidimiz " olmuştu.  

" RUHU ŞAD OLSUN... "